Simon Phillips; jazz müziğin önemli gruplarından Dixieland‘in elemanı Sid Phillips’in oğlu. Bu sebepten yaşı henüz 12 yaşındayken bu jazz grubunda tam 4 sene davul çalmış. Başarılı upuzun bir kariyer. Bir İngiliz jazz, pop ve rock davulcusu. Bu uzun bateri hayatında nerdeyse çalışmadığı müzisyen, bulaşmadığı müzik türü kalmamış. Big Jim Sullivan, Pete Townshend, Big Country, Toto, Steve Lukather ve Los Lobotomys, Jeff Beck, Whitesnake, Jack Bruce, Brian Eno, Duncan Browne, Toyah, Mike Oldfield, Jon Anderson, Trevor Rabin, Gary Moore, 10cc, Mick Jagger, Ph.D., Joe Satriani, Russ Ballard, Mike Rutherford, Phil Manzanera, John Wetton, flamenco guitarist Juan Martin, Asia, Stanley Clarke, Jimmy Earl, Derek Sherinian, Nik Kershaw, Gordon Giltrap, Camel and Jordan Rudess.

Kim böyle bir bateristle çalışmak istemezdi ki zaten. ’90 ların başında Toto davulcusu Jeff Porcaro (1954-1992) yerine tur konserlerinde çalmaya başladı Simon. Daha sonra da 2007 yılına kadar Toto ile beraber 9 albüme imza attı. Hele 1995 yılı “Tambu” albümü bence en güzel albümüdür Toto’nun. Derek Sherinian gibi önemli bir keyboard ustasının 5 müthiş albümünde bagetleriyle davulları dövdü (Intertia 2001, Black Utopia 2003, Mythology 2004, Blood of the Snake 2006, Oceana 2011). Michael Schenker ile beraber 3  önemli albüme imza atıp Tokyo konserinde de davulları patlattı (The Michael Schenker Group 1980, In the Midst of Beauty 2008, The 30th Anniversary Concert – Live in Tokyo 2010, Temple of Rock 2011). bu arada Judas Priest Sin after Sin (1977) albümünde de Simon Phillips’in davulları çalması da epey ilginçtir. Simon Phillips Discography

Her zaman soundunu ve tekniğini çok beğendiğim, Simon’ın çalış stilini ve tipini ülkemizde bir aralar Bulutsuzluk Özlemi‘nde çalmış ve şu anda Moğollar ve session gruplarda çalmaya devam eden yakın arkadaşım Utku Ünal‘a çok benzetirim. Onunla ne çok oturup Simon Phillips videoları izlerdik! Kulakların çınlasın Utku.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.