Serdar Öztop‘un solo kariyerinde çıkardığı ikinci albüm olan “Mutluluğun Gözyaşları” üzerine bir söyleyişi yaptık. Buyurunuz:

 • İlk albümün “Sükut” tan sonra çıkardığın “Mutluluğun Gözyaşları” adlı yeni albümünün taslakları kafanda o zamanlar oluşmuş muydu? Bu proje nasıl gelişti ve bugünkü halini aldı?
 • Serdar Öztop – İlk albümümün röportajlarında da belirttiğim gibi “Sükut” 14 yılda hazırlanmış bir albüm. Bu nedenle benim müzikal çizgimdeki değişiklikleri de aynen yansıtıyor. Bestelerimi yapmaya başladığım ilk zamanlara ait parçalar daha Satriani gibi tınlayan ‘Hard Rock sound’una yakınken, son dönemde yaptığım parçalarda Türk motifleri hakim. Albüm çıktıktan sonra edindiğim tecrübelerle de birlikte, yeni albümümde bu fikirleri daha da geliştirerek daha iddialı düzenlemeler ve enstrüman performansı ile birlikte sunmanın gitar müziği arenası açısından oldukça etkileyici olacağını gördüm. Bu amaç doğrultusunda da parçalarımı yapmaya başladım.
 • Albümü dinlediğimizde hemen hemen tüm şarkılarda Türk insanının duymaya alışık olduğu Doğu kökenli motiflerin sert gitar rifleri üzerine güzel bir biçimde serpiştirilmiş olduğu dikkatimizi çekiyor. Bunun böyle olmasının nedeni neydi? Özellikle mi yaptın?
 • Serdar Öztop – Dünyadaki gitar müziğine baktığın zaman, muhteşem teknikle çalan bir sürü gitarist var ama herkes orijinal bir takım fikirler bulabilmek için çırpınıyor. Bir Türk müzisyen olarak da elimde birçokları için çok farklı tınlayacak melodiler ve stiller var. Neden kullanmayayım ki? Bu motifler Batılı anlayışa sahip bir altyapıyla iyi bir şekilde kotarıldığında dünyanın her köşesinde ilgi göreceğine şüphem yok.
 • “Mutluluğun Gözyaşları” yeni albümüden ilkine göre daha fazla mı başarı bekliyorsun? İlk albümün yurt dışında Guitar 9 ve Melodicrock gibi sitelerde epey adını duyurdu. Bu albüme sence tepkiler nasıl olur? Türk ezgileri taşıyan bu albüme dikkat çekerler mi sence?
 • Serdar Öztop – Evet.  Ama sadece satış anlamında bir başarıdan da bahsetmiyorum. Zaten korsan ve MP3 meselesinin ayyuka çıktığı günümüzde bir albümün başarısını satışla ölçmek anlamsız olur. Müziğimin daha fazla insanın zihninde yer etmesini bekliyorum. Bu albümün, samimi ve kaliteli müzik arayışında olan gerçek dinleyici için koleksiyonunun en değerli parçalarından biri olmasını arzu ediyorum. Zaten dünyada bir “World Music” patlaması var. Bu albümde bu anlayışıyla bu tanıma çok uyuyor. Hele bir de alışılmamış bir gitar üslubuyla icra edilmiş olmasını da hesaba katarsak…
 • Bir bakıma sen bir kapı da açmış oldun bu albümle ve bizim motiflerimizi gitara yaydın. İnanılmaz gitaristlerin boy gösterdiği meydanda bu bir avantaj mı?
 • Serdar Öztop – Zaten başka da şansımız yok bence. Amerika’yı bir daha keşfetmenin alemi de yok. Ayrıca her fırsatta, dünya arenasında Türk müzisyenlere pek şans tanınmadığından bahsederiz. Özellikle de rock kulvarında… Batı medeniyetlerinin kültürünün ve anlayışının ürünü olan bir müzik tarzında bir yabancının kabul görmesi zaten pek de olası bir durum değil. Bu ancak farklı medeniyetlerinin anlayışlarının bir arada yorumlandığı ve kendi kültürümüzün birinci elden sunulduğu bir çalışmayla mümkün olabilir diye düşünüyorum
 • Her parçada farklı bir kadro oluşumu göze çarpıyor. Kadrolara baktığımızda hepsi birbiriyle ve parçalarla çok uyumlu gerçekten. Son zamanlarda da hep böyle şeyleri görüyoruz bu piyasada. Senin albümü böyle yapmaktaki amacın neydi?
 • Serdar Öztop – Bu albüm bir müzisyen albümüdür ve gücünü müzisyenlerin performansından alır. Zaten böylesine fikir çeşitliliğine sahip olan bir albümün kadro anlamında da çeşitlilik göstermesi sunum olarak da çok uygun düşüyor. Benim her zaman olduğu gibi amacım kafamdaki fikirleri en iyi biçimiyle dinleyiciye vermek ve dinleyici için bir müzik şöleni havası yaratmaktır.
 • Sözlü parçalar da görüyoruz bu albümde. İlk albümden sonra “söz gümüşse, sükut altındır”  dediğin halde bazı duygularını anlatmak için sözlere mi başvurdun?
 • Serdar Öztop – İlk albümümü de çıkartmadan önce arkadaşlarımın söylediği bir şey vardı: “Bir iki tane de sözlü parça koysaydın albümün satış şansını çok daha fazla olurdu…” Bunun doğru olduğunu o zaman da biliyordum. Ama hiçbir ticari amaç için, tamamen enstrümental olarak düşünülmüş ve de “Türkiye’nin ilk enstrümental rock gitar albümü” olma şerefine nail olacak bir çalışmayı bozamazdım. Bu her şeyden önce 14 yıllık bir düştü benim için. Ama şimdi hem sanatçı hem de prodüktör olarak, hem müziğimi daha fazla insana dinletmek hem de ürettiğim müzik eserlerinin çeşitliliğini ortaya koyabilmek için sözlü çalışmalarımı da yeni albümüme koyma kararı aldım. Sonuçta üreten her müzisyen gibi benim de sadece kendi sanatından geçimini sağlayarak kendini tamamen sanatına adamak ve performansını olabilecek en üst seviyeye taşımak gibi bir idealim var. Bunu yapabilmek için de çalışmalarınızın belli bir ticari başarıya da ulaşması gerekiyor ve bu maalesef sadece enstrümental müzik yaparak mümkün olmuyor.
 • Albümünde ve konserlerde ne tür bir ekipmanın var? Hangi gitarları kullanıyorsun?
 • Serdar Öztop – Konserlerde ve bu albümün kayıtlarında preampli olarak Sansamp PSA kullandım. Bu ek olarak da Mesaboogie power ve 4×12” kabin kullandım. Ama konserlerde ampli kullanmıyorum, sadece Sansamp ve bir efekt cihazı. Gitarlara gelince favori gitarım Çağlayan Örge’nin yaptığı 6 telli tek saplım. Buna ek olarak albümde yine Çağlayan’ın yaptığı bir perdeli bir perdesiz olmak üzere çift saplı olan gitarımı da kullandım. Bundan sonra bu yeni gitara da biraz ağırlık vermeyi düşünüyorum. Perdesiz çalmak çok zor ama bir o kadar da keyifli bir şey.
 • En beğendiğin gitaristler kim?
 • Serdar Öztop – En başta klasik üçlüyü sayabilirim: Vai, Satriani ve Malmsteen. Her genç onları dinleyerek büyür. Ek olarak Steve Lukather, Eddie Van Halen, Steve Morse, Andy Timmons  sayılabilir. Diğer favorilerim ise Ritchie Kotzen ve Greg Howe.
 • Bu güzel röportaj için çok teşekkür ederim Serdar.
 • Serdar Öztop – Ben de teşekkür ederim.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.