Merhaba Sevgili Müzik Dostlarım. Şöyle bir düşündüm bazı proje grupları uzun ve kalıcı olamasalar da yaptıkları albümler gerçekten kaliteli ve uzun ömürlü olabiliyor. Grupların durgunluk dönemlerinde ortaya atılan bu projeler son zamanlarda da bayağı popüler olup en azından hem dinleyenler hem de müzisyenler için zevkli ve eğlenceli bir hale gelebiliyor. Genellikle dünyanın en önemli müzisyenleri ve gruplarından seçmelerle bir arada oluşturdukları band projelerde iyi işler ortaya çıkabiliyor. Arkadaşlıklar da bu oluşumlarda tabi ki çok önemli. Yine düşündüm; hangi albümleri beğenip ısrarla dinlemeye devam etmişim:

Hughes Turner Project – HTP (2002) : Müthiş kadro, iki dev solist Glenn Hughes (Deep Purple, Black Sabbath) ve Joe Lynn Turner (Deep Purple, Rainbow, Yngwie Malmsteen’s Rising Force) uzun süreden beri süre gelen arkadaşlıklarını bu müzikal proje ile pekiştirmişler. HTP 2 (2003) ve konser albümleri Live in Tokyo (2002) adlı nefis albümleriyle ile tam 2 yıllık  bir proje grubu ama devam etmelerini çok isterdim. Diğer müzisyenler yine olağanüstü grupta; Paul Gilbert (gitar), John Sykes (gitar), Akira Kajiyama (gitar), JJ  Marsh (gitar), Vince DeCola (klavye), Shane Gaalaas (davul).

Black Country Communion – Afterglow (2012) : İlerleyen yaşına rağmen enerejisini hiç yitirmeyecek gibi duran Glenn Hughes (Deep Purple, Black Sabbath) un dev kadrosuyla oluşturduğu süper grup. Şu ana kadar 3 adet albümleri var; Black Country (2010), 2 (2011), Afterglow (2012). Gitarlarda rock blues un günümüzün en önemli ismi Joe Bonamassa; aynı zamanda bazı parçalarda da solistlik görevini üstleniyor. Glenn Hughes (vokal, bas), Joe Bonamassa (gitar, vokal), Derek Sherinian (Planet X, Platypus) klavye, davullarda ise Led Zeppelin John Bonham’ın oğlu Jason Bonham.

Mogg / Way – Chocolate Box (1999) : İki eski dost yaşayan efsane UFO grubunun elemanları solist Phil Mogg ve bas gitarist Pete Way’in Ufo’dan arta kalan zamanlarda oluşturdukları bir proje grubu. Cocolate Box çıkardıkları ikinci albümleri. İlki 1997 yılındaki “Edge of the World”; albümdeki gitarları shreder gitarist George Bellas çalmış. Bu albümde ise yine üstün müzisyenler çalmış; Phil Mogg (vokal), Pete Way (bas), Aynsley Dunbar (davul), Jeff Kollman (gitar),  George Bellas (gitar), Paul Raymond (klavye), Simon Wright (davul)

Chickenfoot – Chickenfoot III (2011) : Yine bir toplama proje grubu. Grubun elemanları hepsi birbiriden kıymetli. Çıkardıkları 2 adte stüdyo albümü ve bir de konser albümleri var. Chickenfoot (2009), LV (2012 live albüm ve Chickenfoot III (2011). Uzun yıllar Van Halen’de solistlik yapmış Sammy Hagar (vokal), gitarlarda usta gitarist Joe Satriani, davullarda Red Hot Chili Peppers’ın yetenekli davulcusu Chad Smith ve bas gitarda yine Van Halen’da uzun yıllar çalışmış Michael Anthony

Flying Colors – Flying Colors (2012) : Deep Purple 2013 bahar ayları içerisinde çıkacak olan 19. stüdyo albümlerini hazırlaya dursun; Steve Morse, Mike Pornoy ile beraber yeni bir grup üretip albümlerini çıkardılar bile. Klavyelerde Neil Morse gibi usta bir progressive rock üstadı, bas gitarda Dave LaRue (Dixie Dregs, Vinnie Moore, Joe Satriani, Jordan Rudes), vokallerde Casey McPerson, gitarda Steve Morse ve davulda Mike Portnoy. Dinlemeye değer bir albüm!

Allen / Lande – The Revenge (2007) : Yine iki müthiş vokal ve birlikteliklerinden doğan tam 3 müthiş albümümlerinin ikicisi. Melodik rock/heavy metal grupları Symphony X in solisti Russel Alllen ve Jorn solisti Jorn Lande (Masterplan) nin müzikal düetleri, mükemmel parçalar, hard rock – heavy metal ve içinde birazcık da olsa proresif öğelerin bulunduğu iyi grup. “The Battle” (2005), The Revenge (2007), The Showdown (2012) adlı albümleri var. Gitar, bas ve klavyelerde belirli bir solo kariyeri olan ve şu anda Primal Fear grubunda çalan Magnus Karlsson,  Jaimi Salazar (davul)

Snakecharmer – Snakecharmer (2013) Grup üyelerinin tamamının Thunder, Whitesnake, Wishbone Ash, Black Sabbath, Ozzy Osbourne, Tina Turner, Gary Moore, Magnum, Michael Schenker Group, Brian May Band gibi önemli gruplarda görev yapmış müzisyenlerden kurulu bir süper grup projesi. Önderliğini Micky Moody ve Neil Murray yapıyor. Hard rock severlerin kaçırmayacağı bir albüm olarak kulakları çarpıyor. Micky Moody (gitar, slide gitar, vokal), Neil Murray (bas gitar), Laurie Wisefield (gitar, vokal), Harry James (davul vokal), Adam Wakeman (klavye, vokal), Chris Ousey (vokal)

Pinnick Gales Pridgen (2013) : Bir proje grubu desek yeridir. Doug Pinnick, hard-rock/ progressive grubu King’s X in bas gitaristi ve solisti. Kendi solo kariyeri dışında yıllarca bir çok müzisyenin albümüne de konuk olmuş. Eric Gales; modern rock blues gitaristi, kendi solo kariyerinde onlarca albüme imza atmış ve yanlarına da yine progressive rock grubu The Mars Volta‘dan  davulcu Thomas Pridgen‘i de alarak yeni bir sayfa açmışlar. Magna Carta Records‘un bu oluşumuna da bir kulak kabarmak gerekir diye düşünüyorum.

Voodoo Circle – More Than One Way Home (2013) : Primal Fear gitaristi Alexander Beyrodt‘un süper proje grubu Voodoo Circle’ın 3. albümleri. 2011 yılında çıkardıkları ‘Broken Heart Syndrome’ albümlerini dinlemeye doyamamıştık. Bu albümün de inanılmaz olacağını ve gönüllerde taht kurup, kulaklarımızın pasını alacağını umuyorum. Gitarlarda Alex Beyrodt, David Readman (vokal; Pink Cream 69), Matt Sinner (bas gitar; Primal Fear, Sinner), Jimmy Kresic (klavye), Markus Kullman (davul)

Timo Tolkki’s Avalon – The Land of New Hope (2013) : Power Metal grubu Stratovarius‘un uzun yıllar gitaristliğini yapmış, 2008 yılında ayrıldıktan sonra Revolution Renaissence adlı kurduğu grupla ve solo kariyeriyle metal dünyasının önemli gitaristi haline gelmiş olan Timo Tolkki’nin yeni projesi ve nefis albümü. 3 yıldır çıtı çıkmayan Timo bu yepyeni albümüyle hayranlarına yeniden ulaşma çabası içinde. Müthiş kadrosuyla albüm, kulakların pasını alacak gibi gözüküyor. Gitar ve bas; Timo Tolkki vokaller; Michael Kiske (Unisonic), Elize Ryd (Amaranthe), Rob Rock (Impelliteri), Russel Allen (Symphony X), Sharon Del Adel (Within Temptation), Tony Kakko (Sonata Arctika) klavyeler; Jens Johansson (Stratovarius), Derek Sherinian (Black Country Communion), Mikko Harkin (Sonata Arctika) davul; Alex Holzwarth (Rhapsody of Fire)

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.