Karışık bir kasetim vardı eskiden, çevir kazı yanmasın defalarca döner dururdu teybin içinde. 1988 yaz ayları; MSg – Anytime, Dokken – Unchain The Night ve Winger – Hungry en sevdiğim parçalardı bu kasette. İlk önceleri “Winger” adının gruptan bir elemanının adı olacağı hiç aklıma gelmemişti. Zaten o zamanlar bir grupta kimlerin çaldığına da pek dikkat etmez, önemsemezdim. Bu alışkanlığı daha sonraları, 1989 yılında falan kazandım. Ama Winger’ ın  Hungry isimli parçasını ezberledikten sonra yasal kasetini almak artık kesin olmuştu. 1980′lerde Pop-metal olarak adlandırılan, 1990′ların sonuna doğru da solo kariyerine devam eden Kip Winger’ın grubuydu bu. Winger; Kip Winger • Lead vocals, bass, Reb Beach  • Lead guitar, vocals, Rod Morgenstein  • Drums, Paul Taylor  • Guitar, keyboards, vocals, John Roth • Guitar

Genç yaşlarda aldığı müzik ve klasik gitar eğitiminin ardından New York’ta yapımcı Beau Hill’le temasa geçer.1986′da şarkı yazmaya başlar. Aynı Alice Cooper‘ın grubuna katılıp “Constrictor” adlı albümde bas gitar çalıp vokal yapar. Albümün ardından çıkılan dünya turnesinde de kadroda yer alır. Alice Cooper‘la beraber “Raise Your Fist and Yell” i de yaptıktan sonra gitarist Reb Beach‘le beraber çalışmaya başlar ve grubu “Winger” kurar. 1987’de kurulan grup, 1988 yılında “Winger” adlı ilk albümlerini Atlantic Records tarafından piyasaya sürerler. Bu albümden “Madalaine”, “Seventeen”, “Headed For A Heartbreak” ve “Hungry“ adlı 45likleri radyolarda ve Mtv de en çok çalınan parçalar arasındaki listelerde yer alır. Bir yıl boyunca Bad Company, Scorpions, Cinderella, Bon Jovi, Poison, Skid Row ve Tesla gibi gruplarla turnelere çıkarlar. 1990′da Best New Heavy Metal Band” ödülünü alırlar. İkinci albümleri “In The Heart of The Young” (Atlantic Records) la Amerika’da platin, Japonya’da altın plak ödülünü alırlar. Yine bu albümden Can’t Get Enuff”, “Miles Away” ve “Easy Come Easy Go” adlı 45 likleri radyolarda en çok çalınan ve Mtv’de klibi en çok dönen gruplar arasında yer alırlar.

Gerçekten ben de bu albümden “Easy Come Easy Go”  ve “You Are The Saint, I Am The Sinner” adlı parçalarını çok severim. Hatta Reb Beach‘in bu parçalardaki çalımı dikkate değerdir. Aslında Reb Beach tek başına yazılması gereken bir gitaristtir. Ama onu da bir başka yazıda yazmak isterim.Winger ikinci albümleriyle dünya turnesinde 13 ay boyunca 230 yerde Kiss, Scorpions, ZZ Top, Extreme ve  Slaughter gibi gruplarla çalarlar. 1993 yılında üçüncü albümleri “Pull” u yine Atlantic Records’tan piyasaya çıkartırlar. Bu albümden “Down Incognito” adlı parça hit olur ve Amerika, Kanada ve Japonya’ya turneye çıkarlar.

Bence “Pull” albümü Winger‘ın  yapmış olduğu en iyi albümdür. Müthiş bir kompozisyon, inanılmaz riffler, sololar ve şarkı sözlerinin olduğu mükemmel bir albümdür. Bunda başta süper bir müzik adamı Kip Winger’ın dışında kalan her biri kendi enstrumanında çok iyi olan Reb Beach, Rod Morgenstein, Paul Taylor ve John Roth‘un katkıları oldukça büyüktür.1993 te Japonya konserinden sonra grup elemanlarının her biri gruptan ayrılarak kendi yollarına devam etmek istemişlerdir. Yukarıda da belirttiğim gibi her biri ayrı yetenekte müzik adamları olduğundan dolayı kariyerlerinde hiç de yadsınamayacak yerlerde çalışmışlardır.

Reb Beach;  Winger dan sonra Alice Cooper Band’a girmiş (1996-1998).Daha sonra Dokken (1998-2001) ve şu an hala Whitesnake gibi dev bir grupla çalışmaktadır; ( Danger Danger – Cockroach 1993, Smoke on the Water – A Tribute to Deep Purple 1994, Andy Timmons – EarX-tacy 2 1997, Alice Cooper – A Fistful of Alice 1997, Various Artists – Guitar Battle 1998, Dokken – Erase the Slate 1999, Bat Head Soup – A Tribute to Ozzy Osbourne 2000, Various Artists – A Tribute to Van Halen 2000, Brian McDonald – Wind it Up 2000, Kip Winger – Songs from the Ocean Floor 2000, Dokken – Live from the Sun 2000, War and Peace – Light at the End of the Tunnel 2000, Stone Cold Queen – A Tribute 2001, Reb Beach – Masquerade 2001, Reb Beach – The Fusion Demos 2001, Brian McDonald – Voyage 2003)

Rod Morgenstein;  Steve Morse’un grubu Dixie Dregs’le albüm kayıtları ve turne kapsamında çalışmış. Jazz is Dead ve Rudess-Morgenstein Project, Platypus ve Jelly Jam’le birlikte çalışmış. Paul Taylor  Birçok kayıtlara ve bestelere imza atmış, yine turlara çıkmış. Halen filmlere ve televizyonlara müzik yapıyor. (Co-writes most of the songs on Steve Perry’s For The Love Of Strange Medicine (1995), Tours with Alice Cooper in 1996-97, Tommy Shaw in 1998, John Waite in 1999) John Roth 1998 yılı boyunca Avrupa’da Kip Winger’la beraber turneye çıktı. “This Conversation Seems Like A Dream” ve “Made by Hand” albümlerinde Kip Winger’a destek verdi. “Songs From The Ocean Floor” albümünü birlikte kaydettiler. [Records with Kip Winger for Songs From the Ocean Floor (2000)]

Gelelim bu önemli müzik adamı ve besteci Kip Winger‘a grup dağıldıktan sonra Kip’in solo projesi üzerinde çalışması için epey zamanı olmuş. İlk solo projesini tamamladıktan sonra eşi Beatrice ‘i 1996 yılının sonlarına doğru bir araba kazasında kaybetmiş. Ardından 1997 yılında “This Conversation Seems Like A Dream” adlı bu albümünü piyasaya çıkarmış ve solo akustik olarak bir turneye çıkmış. 1998 yılında “Made By Hand” isimli albümü ve 2000 yılında da “Songs From The Ocean Floor” adlı çalışmaya imzasını atmış ve bu albümü ölen karısına adamış. “This Conversation Seems Like a Dream” (1997), “Made By Hand” (1998), “Songs From The Ocean Floor” (2000), “From the Moon to the Sun” (2008)

Kip Winger’ın bu dört albümünün hepsi birbirinden güzel. Bu albümleri birbirinden ayırt etmeden çok sever ve dinlerim. Kip Winger kaybettiği eşinin yasını bu albümlerde tutmuş. Garip bir hüzün var şarkılarda. Hemen insanın içini sarıveriyor, hiç bırakamıyorsun şarkıları. Ben günlerce bu parçalarla yaşadığımı biliyorum. Bana gore dünyanın en iyi müzisyenlerinden biri olan bu yalnız ve hüzünlü adamın okyanusun kıyılarından gelen şarkılarına bir kulak verin.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.