Kızıl sakallı, hiperaktif, bir gitar cambazı olan bu İngiliz delisineyoutube’da öylesine dolanırken rastladım. LeeRitenour  “6 String Theory” albümüne onu dahil etmedenönce youtube’da keşfetmiş. Binlerce gitaristin olduğu ve videolarını paylaştığıbu dönemde sıradışı bir gitariste rastlamak gerçekten zor. Guthrie isevideosunda artık gitarla bütünleşmiş gibi duruyordu. İstediği sesiçıkarabiliyor, istediği gitarist stiliyle de çalabiliyordu. Çocukken adetadışarıya top oynamaya çıkmamış, bisiklete binmemiş, yememiş içmemiş, gitarlayatıp gitarla kalkmıştı. Sitesine girince bir çok ünlü müzsiyenin onunhakkındaki söylemleriyle (Reb Beach, Steve Vai, Paul gilbert, Lee Ritenour, RonThal, Neal Schon) karşılaşıyorsunuz. Bunlardan Reb Beach’in düşüncesi ilginç;“Sıradışı bir gitarist, dinlemekten keyif alıyorsunuz.”

2006 yılındaki “Erotic Cakes” albümünü dinlediğimdeReb Beach’e hak verdim. Ama dürüst olayım onu çalarken seyretmek daha keyifli.Özellikle Larry Carlton, Joe Satriani, Jeff Beck çalış stillerini gösterdiğivideoları inanılmaz gerçekten. Şu sıralarda Marco Minnemann ve BryanBeller ile kurduğu The Aristocrats ‘la biralbüm çıkardı ve ülkemize de gelip bir konser verdi. Gitarist adlı radyoprogramıma da konuk olan bu İngiliz vatandaşı dehşet çalıyor tek kelimeyle.Hayatımda bu kadar enerjik, pozitif, neşeli ve kibirli olmayan bir adamtanımadım. Yerinde duramıyor, kulaklar hep açık; her yere yetişebilir cinsten.Ama kendisi itiraf etti Asia ile çalarken çok sıkılmış. Sadece akor basarakçalınan parçalar bu gitar cambazına göre değil elbet. Jimi Hendrix, Ericclapton, Frank Zappa, Joe Pass, Yngwie Malmsteen gibi gitaristleri beğenen vedinleyen Guthrie, tam bir Ron ‘Bumblefoot’ Thalhayranı.

Sürekli Larry Carlton gibi çaldığı videosunu izliyorum. boynuz kulağı geçmiş çoktan. Bu gitar delisini takip etmekte fayda var; benden söylemesi. Sevgilerimle.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.