Cem Karaca Anısına – 14 Mart 2019 / Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

Cem Karaca Anısına – 14 Mart 2019 / Zorlu Performans Sanatları Merkezi

14 Mart 2019 @ 21:00 - 23:00 UTC+3

Etkinlik Saati: 21.00
Sinema Senfoni Orkestrası
Yol Arkadaşları
Konuk Sanatçı: Evrencan Gündüz

‘Anadolu Rock’ türünün kurucularından, Türk Rock müziği sanatçısı ve bestecisi Cem Karaca, Şef Özgür Sevinç yönetimindeki Sinema Senfoni Orkestrası, son yıllarında birlikte çalıştığı grubu Yol Arkadaşları ve konuk sanatçı olarak Evrencan Gündüz’ün katılımıyla Zorlu PSM Atlantis Yapım işbirliğiyle gerçekleştirilen Vestel Gururla Yerli Konserleri kapsamında 14 Mart’ta Zorlu PSM’de anılacak.

Anadolu Rock müziği denilince akla gelen ilk isimlerden Cem Karaca Nisan 1945 yılında doğmuştur. Opera, sinema ve tiyatro sanatçısı Toto Karaca’nın ve tiyatro sanatçısı Mehmet Karaca’nın oğludur. Bazılarının kurucusu olmasının yanı sıra Apaşlar, Kardaşlar, Moğollar, Dervişan, Kurtalan Ekspres ve Yol Arkadaşları gibi çeşitli gruplarla çalışmıştır. Türkiye ve Avrupa’da sayısız konser veren, onlarca ödül alan, müziğin yanı sıra tiyatro ve sinema üzerinde de çalışmalar yürütmüş olan Cem Karaca alanının en önemli temsilcilerinden biridir. 2004 yılında vefat etmiştir.

Sinema Senfoni Orkestrası

Film müziklerini dinlediğimde “Neden?” diye sordum. Neden Türkiye’de çalınmıyor? İzlediğim ya da izleyemediğim birçok filmin müziklerini dinlemeye başladım. Bu, bende, tutku halini almıştı. Dinlediğim müzikten filmi çözer olmuştum sanki. Amacım bu güzel duyguları sanatseverlerle paylaşmak olmuştu. Bunun için yeni bir orkestra kurmalıydım. İşi sadece film müzikleri, müzikaller ve dinleyeni bambaşka bir hayal dünyasına götürebilecek olan bir orkestra olmalıydı.

Ülkemizdeki birçok müzisyeni kendi sanatçı havuzunda bulunduran orkestra, yurtiçi ve yurtdışında konserler vermiştir ve vermektedir. Repertuvarında yerli yabancı film müzikleri, müzikaller ve popüler eserlerin senfonik tarzda sunumları olan Sinema Senfoni Orkestrası, profesyonel anlamdaki Avrupa’nın ve ülkemizin ilk pop senfonik orkestrasıdır. Sinema Senfoni Orkestrası, ailesinde bulunan, aranjörler, orkestra şeflerinin yanı sıra, dünyaca ünlü şeflerle de çalışmalarını sürdürmektedir.

Kaynak neredeyse sonsuzdu. Örneğine Avrupa ya da Dünya’da çok az rastlanabilecek bir orkestra olma yolunda ilerlemek isteyen Sinema Senfoni Orkestrası, bir çok ünlü sanatçıya (Metin Şentürk, Emre Kınay, Zuhal Olcay, Halit Ergenç, Monica Molina, Göksel, Neco, Emre Altuğ vb.) eşlik etmiştir. Yeni projelerde, yeni isimlerle karşınızda olacaktır. Repertuvarında siz sanatseverlere izlediğiniz ve unutamadığınız filmlerin aklınızda kalan melodilerini duyuracak, bazen görsel olarak filmlerden kareler izlettirecek ve görsellikle işitselliği bir bütün haline getirecektir.

Yol Arkadaşları

Yol Arkadaşları Cem Karaca’yı şarkıları ile anmaya devam ediyor. Büyük üstat Cem Karaca’nın şarkılarını yaşatmak ve ileri nesillere ulaştırmayı görev edinen, vefatından önce üç yıl boyunca aynı sahneyi paylaştığı ve isim babalığı yaptığı ‘Yol Arkadaşları’ grubu.

Mahmut Özen (Solist)

Müziğe İstanbul Belediyesi Konservatuarı’na girerek başladı. 80’ li yıllarda kurdukları Denge isimli grupla bir çok rock konserleri verdiler. Çeşitli gruplarda profesyonel olarak sahneler aldı. Kurduğu Ada grubu ile 7 sene beraber çalıştı. 2002 yılından beri Volkan Konak ile çalışmaktadır.

Barış Göker (Klavyeli Çalgılar)
“1976 yılında İstanbul’da doğdu. Profesyonel müzik yaşamına 1997 yılında Yırtık Uçurtma grubunda başlayan Barış Göker, 20 yıllık süre içinde Yırtık Uçurtma, Nautilus, Kerim Çaplı Band, Cem Karaca, Selda Bağcan, Erol Büyükburç, Gür Akad Band, Gökçen Kaynatan Orkestrası, Atilla Şimşek Orkestrası, Çelik, Sadık Gürbüz gibi birçok ünlü şarkıcı ve grupla çalıştı. 2000-2001 yılları arasında Cem Karaca’ya 35 konserde tek olarak, 16 konserde ise Barış Göker – Murat Töz (bas) – Cengiz Tuncer (davul) ‘den oluşan grupla konserlerde eşlik etti. Ayrıca 20 yıllık süreçte çeşitli müzik gruplarıyla Rock, Anadolu Rock, Blues, Pop, Dans müziği, Caz Standartları, Hafif Batı Müziği tarzında sahne çalışmaları da oldu. ”

Gür Akad (Gitar, Vokal)
Gür AKAD İstanbul’da doğdu. Gitarla ilk denemeleri o dönem müzisyen olan abisinin yatılı okulda okurken evde bıraktığı akustik gitarla gizlice başladı. 1975’te tanıştığı arkadaşları Levent Candaş ve Orhan Erişir’le Fenerbahçe Kulubü’nün yelken odasında ilk müzik çalışmalarına başladı.
Elektro gitarı ise 1980’lerde çalmaya başladı. Sahneye ilk defa Sinan Kurtul’un kurduğu White Cheese adlı grupla Enis Fosforoğlu tiyatrosunda 1983’te çıktı. Aynı yıl Sinan Kurtul’un Amerika’ya gitmesi ile grup dağıldı. Yine 1983’te kurduğu ilk grubu KLİPS ile 1986 yılında Onlar grubunun da eklenmesiyle Eurovision Türkiye elemelerini kazanarak yurtdışında Türkiye’yi “Halley” adlı parçayla temsil etti.Türkiye’nin o güne kadar aldığı en iyi dereceydi. 1987’de Klips ve Onlar olarak “Halley” isimli albümü yaptı. Albümün bir yüzü Klips’e diğer yüzü ise Onlar’a aitti. . Tina Turner’la bir reklam filmi cingle’ı için birlikte şarkı söylemesi de bu yıllara rastlar.1991 Eurovision’unda İzel (Çeliköz), Can Uğurluer, Reyhan Karaca’nın seslendirdiği “İki Dakika” adlı şarkıya Murat Çimenli ve Levent Candaş ile birilikte eşlik ederek Türkiye’yi ikinci kez temsil etti.

Uzun yıllardır müzikle içiçe olan Gür AKAD, bu süre içinde Asım Can Gündüz, Barış Manço, Sezen Aksu, İlhan İrem, Ajda Pekkan, Erkin Koray, Çelik, Sibel Tüzün, Pentagram, Badluck,Tarkan, Halil Sezai ve daha birçok sanatçıya vokal yapıp gitar çaldı. Kiminle çalarsa çalsın, hep ruhundaki ‘rocksound’unu dışa vurdu. Kendine özgü gitar tekniğiyle başta Yavuz Çetin olmak üzere pek çok genç müzisyene ilham kaynağı oldu. 1988’de Barış Manço’ya, 2002’de de Cem Karaca’ya Kurtalan Ekspres üyesi olarak gitarıyla eşlik etti.2000-2002 yılları arasında Grup Destan’a katılarak Karadeniz türkülerini rock sounduyla yoğurdukları bir Anadolu Rock albümü çıkardı. Daha sonra Egoist grubuyla kısa bir süre konserler verdi.

2010-2012 yıllarında Kurtalan Ekspres’e solist ve gitarist olarak tekrar dahil oldu. Göğe Selam albümünde hem gitarıyla hem de Cem Karaca için yaptığı,kendi maxi single’ında da yer alan “Cem Abi” adlı şarkısıyla yer aldı. İki yıl boyunca tüm konserlerde gitar çalıp vokal yaptı.
2011 yılından itibaren fikrini 90’lı yılların sonunda Alpay Şalt, ve Cem Köksal’la birlikte oluşturduğu Gitarizma projesini başlattı. Türkiye’nin birçok şehrinde ve Kıbrıs’ta konserler verdi.

Zafer Şanlı (Bas Gitar, Vokal)
İlk profesyonel çalışmasını üniversite öğrenciliği sırasında Ersen ve Dadaşlar’la yapmıştır. Bugüne dek Yavuz Çetin, Tarkan, Erkin Koray, Tanju Okan, Rafet El Roman, Volkan Konak, Kıraç, Emre Altuğ, Gülşen ve Erol Evgin gibi bir çok isme sahnede eşlik etmiştir.Cahit Berkay ile Grup Zan olarak Toprak albümü ve Sekans 4 grubu ile yaptığı albümlerde besteci ,aranjör olarak yer almıştır. Cem Karaca‘ nın vefatından önceki 3 senesinde Yol Arkadaşları grubu ile sahnede Karaca’ya eşlik eden müzisyen hala aynı ekibi ile oluşturdukları Cem Karaca Şarkıları projesi ile sahne performanslarını sürdürmektedir.
Zafer Şanlı 2014 yılında Türkiye’nin en kapsamlı Bas Gitar Metodunun yazarı ve eğitimcidir.

Ayrıca bugüne dek bir çok albümde müzisyen olarak, çeşitli albümlerde de aranjör, besteci,söz yazarı ve müzik yönetmeni çalışmalarına devam etmektedir.

Aydın Şeref (Davul)
1963 doğumlu sanatçı henüz ortaokul dönemlerinde davul ile tanıştı. Üniversiteye kadar olan dönemde çeşitli gruplarda çalan Şeref, İTÜ Makine Mühendisliği bölümünde öğrenimine devam ederken bir yandan da profesyonel olarak bir çok sanatçıya çaldı. Mezun olduktan sonra profesyonel müzik hayatına devam eden Aydın Şeref, Tarkan, Mustafa Sandal, Rafet El Roman, Demet Sağıroğlu, Harun Kolçak gibi isimlere eşlik etti. Grup ZAN ,Gür Akad Band, Whisky, Egoist gibi gruplarında ana kadrolarında yer aldı ve albüm çalışmaları yaptı. Cem Karaca ve Yol Arkadaşları grubunda yer alan Şeref, Cem Karaca’nın vefatı sonrası Cahit Berkay ile de “Toprak” albümünde çalıştı.

Evrencan Gündüz

1996 doğumlu Evrencan Gündüz, ilkokulda başladığı piyano dersleri almaya başladı. 13 yaşlarında izlediği Ray Charles filmi ile Blues müziğine olan hayranlığı başlamış oldu. Jimi Hendrix, BB. King, Albert Collins, Fredie King ve James Brown’nun müziklerini dinleyerek büyüdümesi ile müziğinin kalitesini ve tarzını belirledi.

14 Yaşında gitara ilgi duyan Evrencan, gitar çalan arkadaşlarının katkıları ve internetten video izleyerek klasik gitar çalmayı öğrendi. 15 yaşında babasının hediye ettiği elektro gitar ile klasik gitarın yanı sıra elektro gitar çalmayı öğrendi. Babasıyla sahne alma fırsatını bularak, tecrübesini arttırdı. 16 yaşında geldiğinde sokak müzisyenliğine başladı ve o yıl içerisinde ilk grubu olan T-Blues isimli grubu arkadaşlarıyla birlikte kurarak, festivallerde ve konserlerde yer aldılar. Vapurlarda müziğin yasaklanmasına kadar vapur müzisyenliği yaptı.

Rock’n Purple’da en iyi solist ve rock kategorisinde en iyi grup ödülü, Don’t Let Me Down (Beatles) parçasında yaptığı düzenleme ile kemençeyi parçada kullanarak, en değişik enstruman ödülüyle toplamda 3 ödül kazanmıştır.

Evrencan Gündüz ve Uzaylılar adlı beş şarkılık ilk EP’sini 2017 yılında çıkaran ve albüm listelerinde ilk onlarda yer alan Evrencan Gündüz, 2018 yılında da altı şarkıdan oluşan mevsim çiçekleri EP’sini müzikseverlerin beğenisine sunmuştur. Mevsim Çiçekleri albümüne video klip çekimlerini sürdüren Evrencan Gündüz kendi “Akustik Solo programlarının yanısıra, grubu “Uzaylılar” ile konser çalışmaları yanı sıra beste ve albüm çalışmalarına devam etmektedir.

2018 planlamasında İngilizce bestelerini single olarak hayranlarına ulaştırmaya çalışan Evrencan, “Bu toprağın sesleri” çatısı altında halka mal olmus türkülerimize yeni bir soluk ve yeni bir bakışla tekrar hatırlatmaya yönelik çalışmalarını da sürdürmektedir.

Müzik hayatına devam eden Evrencan, gelecekte dünyanın en iyi jazz ve Blues müzisyenlerinden olma amacının yanında, İstanbul Üniversitesi, Su Ürünleri Mühendisliği Fakültesindeki akademik kariyerini tamamlamak için çalışmalarına devam etmektedir.

Paylaş

Detaylar

Tarih:
14 Mart 2019
Saat:
21:00 - 23:00 UTC+3
Etkinlik Kategori:
Etkinlik etiketleri:
Website:
https://www.facebook.com/events/382705375856093/

Mekan

Zorlu PSM Studio
Zorlu Center, Levazım Mah. Koru Sok. No:2/PSM/70 Zincirlikuyu, Beşiktaş
İstanbul, 34340 Türkiye
+ Google Haritalar
Website:
http://www.zorlupsm.com/tr

Organizatör

Zorlu Performans Sanatları Merkezi
Website:
https://www.facebook.com/ZorluPerformansSanatlariMerkezi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.