Merhaba Sound Dergisi’nin değerli takipçileri. Bu ay size 1974 Memphis doğumlu bu Amerikan blues-rock gitaristi Eric Gales’i tanıtmaya çalışacağım. Eric’in bana göre en dikkat çekici özelliği; solak olmasına rağmen sağ gitar çalabilmesi, hem de gitarın  hakkını birçok gitarist göre daha iyi vererek. “Picture of a Thousand Faces” 1993 yılında dinlediğim ilk Eric Gales albümüydü. Akın Eldes önermişti. Gerçekten çok beğenmiştim. Hatta bu albümle ‘Guitar World’ dergisinin “en iyi genç yetenek” ünvanına da sahip oluyordu. Bas gitarda kendisi gibi müzisyen abisi Eugene ile kurduğu ‘Eric Gales Band’ ile 1994 yılında “Woodstock ’94″ te Carlos Santanaile sahneyi paylaşmış. Elecktra Recors, Mca Records, Shrapnel Records, Blues Bureau Intenational gibi plak şirketleriyle yaptığı anlaşmalar çerçevesinde bugüne kadar 10 tane solo albüme imza atmış ve birçok toplama albümde çalmış.

Gitar çalış stiline bir kulak verecek olursak modern Jimi Hendrix’e benzetebiliriz. Kaldı ki etkilendiği isimler zaten Jimi Hendrix, Albert King,B.B.King. 2004 yılında ‘Power of Soul: A Tribute to Jimi Hendrix’ albümünde çalan Eric; 2008 yılında da birçok müzisyenle beraber Tribute to Hendrix tur organizasyonunda çalmış. 2010 yılında bas gitarda TM Stevens ve davulda KeithLe Blanc’ın bulunduğu üç kişilik grubuyla Avrupa turnesinde başarıyla yer almış.Uzun sürelerdir takip ettiğim bu gitarist Rock-Blues tadında müzikseverler için gerçekten bulunmaz bir nimet. Hele ki son albümü “Transformation” uzun süredir dinlemekte olduğum ve dinlemekten bıkmadığım bir albüm. Bunun yanında 2010 yılındaki “Relentless” albümü de dinlenmeye değer.

1994: L.A. BluesAuthority: Cream of the Crop, 2000: Blue Haze: Songs of Jimi Hendrix,2002: Eric Clapton: This Ain’t No Tribute Series, 2002: Led Zeppelin:This Ain’t No Tribute Series, 2006: Billy Cox & Buddy Miles – TheBand of Gypsys Return albümleri de dinlenmeye değer nitelikte. Umarım beğenirsiniz, şimdilik hoşçakalın.

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.