Bakmayın böyle dediğime öyle gitaristler var ki bu albümlerde gitar albümleri olsa ancak bu kadar olabilirlerdi. Keyboard ustaları ise gitarcıları aratmayacak cinsten.Dinlenmesi gereken önemli ve gerçekten güzel albümler bunlar…

Jordan Rudess – Rhythm of Time (2004)

Progressivemetal grubu Dream Theater’dan ve progressive rock süper grubu Liquid Tension Experiment den hatırlarız kendisini. 1999’da Dream Theater ile olan beraberliğinden 10 albüm çıkarmışlar. Liquid Tension Experiment ile yaptığı albümler ve konuk olarak çaldığı onlarca albümden kalan zamanlarda da 12 albüm yapmayı başarabilmiş deha müzisyen. Solo kariyerinde  çıkardığı 9. albüm olan Rhythm of Time (2004) en sevilen albümleri arasında yer alır. Zaten kadroya bakıldığında buna pek de şaşmamak gerekir. Jordan Rudess (keyboard).Guitars ( Greg Howe, Joe Satriani, Steve Morse, Vinnie Moore, DanielJakubovic), Dave LaRue (bas gitar), Rod Morgenstein (davul).

Vitalij Kuprij – Forward and Beyond (2004)

Ukraynalı deli bir keyboard uzmanı. Aynı zamanda neo-classic progressive metal grubu Artension ve Ring of Fire’ın  klavyecisi. Solo kariyerinde içlerinde birbirinden değerli bir dünya gitarist barındıran 10 adet albüm yapmış ki;hepsi çok değerli. Artension 2004 yılında çıkardığı ‘Future World’ isimli albümle stop etse de Vitalij tuşlarına basmaya devam etmiş. “Forward and Beyond”  parçaların kompozisyonu ve gitarcıların olağanüstü katkılarıyla büyüleyici bir albüm gerçekten. Vitalij Kuprij (piyano, keyboard, basssynthesizer, drums), Gitarlar; George Bellas, Micheal Romeo, Micheal Harris,Jeff Kollman, Javier Leal, Roger Staffelbach, Borislav Mitic, Francesco Fareri.

Jens Johansson – Heavy Machinery (1996)

İsveçli power metal keyboardcusu ve piyanisti. Kulaklarımızın aşina olduğu bir isim. Finlandiya’lı Stratovarius grubundan ya da Yngwie Malmsteen albümlerinden onu hatırlayabiliriz. Davulcu abisi Anders Johansson’u da yanına alarak güzel albümlere imza attığını söyleyebiliriz. Bu albüm özellikle klavye, bas ve davul partisyonları ile benim o dönemde çok sık dinlememe neden olmuştu. Jens’in klavye hakimiyeti ve gitar gibi kullanması da oldukça dikkat çekici. Gitarlarda ise jazz fusion dünyasının usta gitarcısı Allan Holdsworth. Gitarından çıkan nağmeleri her zaman keyifle dinlediğimiz bir müzisyen. bu albümde de yapılması gerekeni fazlasıyla yapmış. Jens Johansson – keyboard, bass synthesizer, Anders Johansson – davul, Allan Holdsworth – gitar

Bob Katsionis – Noemon (2008)

Yunan asıllı deha bir keyboard ustası. Aynı zamanda Firewind ve Outloud gruplarının ritm gitaristi ve klavyecisi. 2008 yılında çıkardığı bu albüm solo kariyerindeki eniyi albümü diye düşünüyorum. Firewind ile 5, Outloud ile 3 albüme imza atmış.Bu albüm ise solo kariyerindeki 4 albümden biri. Lion music’den çıkardığı 2008 tarihli bu albüm yarattığı hava ve gitarla olan sentezleri ile bizim hiç de yabancı olmadığımız nağmelere dem vuruyor. Albümde; Jeff Waters – Guitar solo on “Tears of Alice”, Marcel Coenen – Guitar solos on “Soukse!” and “Athenian Light”, Theodore Ziras – Guitar solo on “Apocalypse”, Lars Eric Mattsson –Guitar solo on “Delirium In Santiago”.

Derek Sherinian – Molecular Heinosity (2009)

Bir zamanlarDream Theater da görev yapmış, şimdilerde ise Black Country Communion’datakılan, kariyeri boyunca Plnaet X, Slash, Yngwie Malmsteen, Allan Holdsworth,Steve Lukather, Joe Bonamassa, Billy Sheehan, Zakk Wylde and Al Di Meola gibiçok önemli sanatçılarla çalışmış bir müzik dehasından çıkan yine olağanüstü biralbüm. Falza söze gerek yok mutlaka dinlenilmesi ve edinilmesi gereken birçalışma. Derek Sherinian (keyboard), Zakk Wylde (vocals, guitar), Brett Garsed(guitar), Rusty Cooley (guitar), Taka Minamino (guitar), Virgil Donati (davul),Brian Tichy (davul), Jimmy Johnson (bas), Tony Franklin (bas).

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.