Herkese Merhaba! Bana ayrılan köşemden sizlere bol gitarlı, müzik dolu günler diliyorum. Sizlere bu defa benim de çok sevdiğim dünyadaki bütün gitaristler arasında gerek çalış stili, gerekse tekniği ile her türü rahatça çalabilen çok yönlü bir gitaristi tanıtmaya çalışacağım: Andy Timmons! Adını belki de eski pop-metal grubu: Danger Danger’dan anımsayacaksınız. Grubun faal olduğu yıllarda Alice Cooper ve Kiss’ le bir turneye çıkmış ve albümleri tüm dünyada bir milyonu aşkın satmıştı. Grup dağıldıktan sonra da müzik yaşamına hiç ara vermeden devam etmiş ve tam 6 tane solo enstrümantal albüm yapmış. Bazı albümlerinde vokalli çalışmalara da yer vermiş olmasına rağmen, insanların beyinlerine müthiş bir rock gitaristi olarak kazınmış. Benim, rock gitaristi denildiğinde eskiden aklıma ilk gelen gitaristler; Jake E. Lee, Warren De Martini, Edward Van Halen olurdu. Tabi daha niceleri var ama ben bunları anımsardım. Şimdi bana; “En çok hangi gitarist gibi gitar çalmak istersin?” diye sorsalar, (George Lynch hariç) hiç düşünmeden; “Andy Timmons” derim.

Andy; Simon Phillips’ le beraber Kip Winger, Paul Stanley, Paula Abdul, Olivia Newton-John gibi sanatçılara eşlik etmiş ve birçok radyo televizyon programına jingle yapmış. Ama asıl önemlisi onun da gitar kahramanları olan; Steve Vai ve Joe Satriani ile G3 turnesinde çalmış. Bu gitaristler dışında Eric Johson, Steve Morse, Mike Stern, Ace Frehley, Ted Nugent ve Pierre Bensusan çalma fırsatı yakalamış. Buralara kadar gelmeden önce Andy, iki sene classic gitar çalışmış, Dixie Dregs, Pat Metheny, Jaco Pastorius gibi sanatçılarında bulunduğu üniversitede jazz gitar çalışmış. 1988 yılında Epic Records ile imzaladığı anlaşma ile beraber Danger Danger grubu ile 4 yıl süren beraberliğine başlamış.

Benim için asıl önemli olan ise bundan sonrası; 1993 yılında Dallas’ a döndükten sonra Andy Timmons Band’ i kurup ilk solo projesi; “Ear X- Tacy” (1994) çıkarmış. Ben de bu gitaristi işte o zaman yakından tanıma fırsatı buldum. 1997 yılında çıkardığı albümü “Ear X-Tacy 2” ise en sevdiğim albümler arasında yer aldı. Bu albümde bir parçada ona Winger gitaristi “Reb Beach” eşlik etmiş. Parçada inanılmaz bir solo düeti gerçekleştirmişler. Aynı yıl “Pawn Kings” adlı albümü çıkarmış grubu ile beraber. Bu albümde bir de Jimmy Hendrix coverı “Little Wing” var. 1998’de “Orange Swirl” 1999’da “The Spoken And The Unspoken”, 2000’de “And-thology”. Benim özellikle tavsiye edeceğim albüm, 99’da çıkan “The Spoken and the Unspoken” inanılmaz bir albüm. Gerçekten dinlemekten büyük keyif aldığım ve “Gitarist” adlı programımda sıkça çaldığım parçalarla dolu bir albüm. Bu albümleri Andy’ nin kendi sitesi www.andytimmons.com ve www.guitar9.com dan rahatlıkla bulabilirsiniz.

“Resolution” albümü genç gitaristlere ve kendini bilmez sürat meraklılarına gitarın nasıl çalınacağı konusunda ders verir nitelikte. Albümdeki tüm parçalar birbirinden güzel, öyle ki hiçbirini bir diğerinden ayırt edemiyorsunuz. İnanılmaz bir sound yaratmış Andy bu albümde. Markası Ibanez olan gitarı kendisine özel üretilmiş. Ibanez AT300 gitarın üstündeki pickup’lara bir göz atacak olursak eğer; köprüde Dimarzio Paf Pro DP151, DiMarzio AT1, ortada ve boyunda ise single humbucker DiMarzio Cruiser DP187 var. Albümde Marshall amfi kullanmış ama anlattığına göre Mesa/Boogie firmasının yetkilileri Andy’nin bu inanılmaz soundunu duyup kendisiyle görüşme talebinde bulunmuşlar ve yeni yapacakları amfilikatör için kendilerine yardım etmesini istemişler. Böylece, şu anda Andy’nin de kullandığı Mesa/Boogie Lone Star’ı üretmişler. Andy bir ara ülkemizde de satışa sunulan Laney amfilikatörlerinin tanıtımını üstlenmişti. Ben de bunlardan birini sadece meraktan denedim, gerçekten (kullandığınız gitara da bağlı olarak) Andy tonunu ve hard rock soundunu sevenler için inanılmaz tonlar mevcut, üstelik taşınabilirliği çok kolay.

“Resolution” albümüne geri dönecek olursak; albümde kötü parça yok. Özellikle; Deliver Us, Helipad, Ghost Of You, Gone, Beware Dark Days, The Prayer/The Answer tekrar tekrar dinlenecek parçalar. Andy Timmons Band Plays Sgt. Pepper (2011) adlı albümü ise 1967 yılında The Beatles grubunun “Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” adlı sekinci albümünün günümüz teknolojisi ile yorumu; tek nota atlamadan hem de. Sabaha kadar çalsa kendini dinlettirebilecek olan bu müthiş gitariste bir kulak verelim mi?

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.