Destruction – Spiritual Genocide (2012) : Almanların Thrash Metal grubu Destruction, heavy metal tarihindeki 30. yıllarını, 12. albümlerine imza atarak şereflendiriyorlar. Üniformalarına taktıkları 12. rütbe bu; belki de çılgın kasabın 12. leşi. Tam bir “Destruction” fanıyımdır vaz geçemediğim thrash metal dünyamda. Yarımşar saatten 2 albümleri bir kasetimin A ve B kısmında; ‘Infernal Overkill’ (1985), ‘Eternal Devastation’ (1986). Başlarda Marcel ‘Schmier’ Schirmer, Mike Sifringer ve Tommy Sandman’ den oluşan grup 30 yıllık tarihlerinde pek çok kez eleman değişikliğine uğrasa da Mike (gitar) ve Schmier (bas, vokal) hiç değişmedi. Sadece Schmier 1989-1999 yılları arasında gruptan ayrı kaldı ama sonrasında geri dönüp Mike ile kaldıkları yerden devam ettiler.

Destruction Almanya’nın Thrash Metale kattığı pek çok değerli gruplardan bence en önemlisi (Sodom, Tankard, Vendetta, Mekong Delta, Exumer, Holy Moses, Kreator, Paradox), belki de parçalarındaki anlatmak istedikleri konular, hızlı ve akıcı gitar riffleri, güçlü vokal beni kendilerine daha çok ısındırmıştı. Yıllarca hafızalarda kalacak ve sürekli dinlenecek  “Invincible Force”, “Bestial Invasion”, “Mad Butcher”, “Death Trap”, “Tormentor”, “Live without Sense” gibi parçalarındaki akıllara zarar Mike’ın elinden çıkan gitar riffleri ve Schmier’in çılgın vokali ile esir etmişlerdi.

Destruction o zamanki kayıt teknolojileriyle kaydedilen ama hem kendilerini hem de sevenlerini tatmin edecek olan tarihindeki en iyi parçaları yeniden kaydederek bir albümde toplamayı başardı; THRASH ANTHEMS (2007). Mike (gitar). Schmier (bas, vokal), Marc ‘Speedy’ Reign (davul). 2007 yılında da 25. yıllarının anısına Wacken’da eski grup arkadaşlarıyla verdikleri konserlerini de bir Dvd olarak piyasaya çıkardılar; A Savage Symphony – The History of Annihilation Yıl 2012; ‘Çılgın Kasap’ elinde kasap bıçağı ve yeni kurbanıyla can almaya devam ediyor ve hiç durmayacak gibi gözüküyor; Destruction – Spiritual Genocide (2012)Marcel Schmier (bas, vokal), Mike Sifringer (gitar), Wawrzyniec Dramowiz Vaaver (davul)

Saxon – Sacrifice (2013) : 1976 grubun kuruluş tarihi, düşünebiliyor musunuz? Kimilerine göre 37 yılık bu grup artık hurda metal sınıfına girse de müzik yaşamlarına hiç ara vermeden, yaptıkları albümleri her zaman bir öncekinden daha güçlü, daha agresif , daha metal olarak ince ince işleyerek 20 stüdyo albümü, 9 konser albümü ile süslemişler. New Wave of British Heavy Metal’in en önemli grubu Saxon 37 yıllık kariyerlerini bu yıl çıkardıkları “Sacrifice” isimli albümle taçlandrıdılar. “Innocence is no Excuse” (1985) isimli albüm ile tanıdık bu grubu metal severler olarak o yıllarda. Gecikmeli de olsa kaset olarak piyasaya sürülmüştü ülkemizde. Albümleri arasında kıyaslama yapamasam da ilk edindiğim albümü olarak çok önemlidir benim için; yasal ve badrolü üzerinde.

Yaşları 60′ı geçmiş iki kafadar Biff Byford (vokal) ve Paul Quinn (gitar) grubun kuruluş tarihinden günümüze kadar hiç değişmemişler (1976). Saxon‘da Nigel Glockler (davul) ve Nibs Carter (bas) ise 80′lerden beri topluluktalar. Yine kurucuları arasında sayılan Graham Oliver (gitar) 1996 yılına kadar bu görevi başarıyla sürdürmüş ve o tarihte yerini Doug Scarratt’a bırakmış. Bugünlerde piyasaya sürülen Sacrifice isimli bu nefis albümün prodüktörlüğünü ise İngiliz yapımcı, songwriter ve bir zamanlar thrash metal grubu Sabbat’ın gitaristi Andy Sneap yapmış. Ne gruplar var ki birlikte çalıştığı; sayısız ve çok önemli: Exodus, Machine Head, Napalm Death, Benediction, Cathedral, Obituary, Entombed, Artillery, Stuck Mojo, Testament, Nevermore, Killswitch Engage, Kreator, Masterplan, Megadeth, Onslaught, Accept. Ve nefis bir işçilik, heavy metalin doruklarında dolaşan, birbirinden güzel işlenemiş heavy metal motifleriyle dolu enfes bir albüm; Saxon – Sacrifice (2013). Keyifli dinlemeler.

Annihilator – Feast (2013) : Merhaba. Delisi, manyağı olduğum, her gitardan her amfilikatörden aynı tonu çıkartabilen, 80′lerden bugüne kadar takip ettiğim, sevdiğim, inanılmaz gitar tekniği ile hayranı olduğum Jeff Waters‘ın ziyafeti beni fazlasıyla doyurdu. Hele bu gün ışığı görmemiş 9 yeni parçanın yanında en iyi”Annihilator” parçalarının yeniden kaydedildiği bir Cd daha olması gerçekten dehşet verici…

Waters, 2004 yılında çıkarttıkları “All for You” albümünden bu yana kadife sesli sanatçı Dave Padden ile beraber çalışıyor. Bu beraberlikle birlite Annihilator bir türlü oturtamadığı vokal problemini de ortadan kaldırmış oluyordu. Dave, hem gitar da çalabilen yetenekli bir çocuk Allah için. Vokal işi tamam da grubun makine dairesinde çalışan davulcu problemi neredeyse hiç bitmeyecek gibi. Ben aslında “Thrash Metal” gruplarındaki o kıstırılmış trapmpet tonundan nefret ediyorum. Destruction, Exodus, Testament gibi gruplar “compress” altındaki bu davullarda son yıllarda kurtulmuş durumda. Hele Exodus gerçekten inanılmaz; Tom Hunting gibi manyak bir davulcuya sahipsen zaten bu sorun ister istemez ortadan kalkıyor. Annihilator ise son bir kaç albümde şimdilerde Dream Theater‘da görev yapan Mike Mangini ile çalıştı. Son albümlerinde bu önemli görevi Mike Harsaw’a teslim etmişler. Yakın olarak “Tom Hunting” gibi çalan bu baterist de bana gerçekten yeterli geldi. Davul sound problemi de ortadan kalktı diye düşünüyorum. Aslında her albümde başka bir davulcuyla çalşan Jeff, neden sadece bu albüm için Tom Hunting (Exodus) ve ya Gene Hoglan‘a (Dark Angel, Testament) teklif götürmedi diye aklıma da gelmedi değil. Neyse olan olmuş artık.

Albüme gelecek olursak, benim son yıllarda dinlediğim en iyi Annihilator albümü. Hayır anlamadığım bu Jeff Waters ilerleyen yaşına rağmen gün geçtikçe daha teknik gitar çalmayı nasıl beceriyor? Thrash Metal’in o çalınması zor power thrash rifflerini nasıl leblebi gibi çalıyor? Sololar zaten benim diyen gitarcının çalamayacağı türden ve akıllara zarar. Annihilator’ın o büyülü, dur-kalklı, esli, ters dönmüş ritmlerle bezenmiş soundu, yıllara meydan okurcasına bu albümde de duymak mümkün. Jeff Waters, kendinden hiç taviz vermeden yıkıp geçiyor ortalığı yine. “Feast” albümünde bir de bonus Cd “Re-kill” 15 adet hit olmuş Annihilator parçasının stüdyoda yeniden çalınıp kaydedilmiş durumda elimize ulaşıyor. Daha güçlü  Annihilator sounduyla bu parçaları yeniden dinlemek çok keyifli gerçekten. Thrash Metal severler, dinleyenler, aslında Jeff Waters‘ı takip edenler bu albümü kaçırmayın, benden söylemesi…

U.D.O. – Live in Sofia (2012) : Dile kolay 33 yıl; bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji ile onlarca albüm, yüzlerce konser hala dimdik ayakta, güçlü vokali ile bizi sindirerek, kıçımızı tekmeleyerek. Alman heavy metal grubu Accept’in kendi adını verdikleri ilk albümün çıkış tarihi 1979 (Accept); biraz durup düşünmeliyiz, 62 yaşındaki bu adamın heavy metal adına yaptıklarına bir bakıp saygı duymalıyız. Hala bağırıyorsa bir sebebi olduğu, milyonlarca insanın peşinden koştuğu bu müziğin bir amacı olduğu bilincine varmalıyız.

1987 yılında Accept’ten ayrılana kadar 10 adet albümde yerini almış bu dev solist. “Balls to the Wall” (1983) ve “Metal Heart” (1985) albümleri o zamanlar ki heavy metal aşkımızı perçinlemişti. Güçlü ve derin sesiyle geniş bir hayran çevresi oluşturan Udo Dirkschneider kurduğu yeni grubu U.D.O. ile yoluna devam ediyordu. 1987 yılındaki ilk albümü olan “Animal House” ve 1988 “Mean Machine” albümleri epey ses getirmişti. Accept’ten ayrılan davulcu Stefan Kaufmann U.D.O. da gitarları eline alarak çok yönlü müzisyenliği ile Udo’yla kader birliği etmişti. 2012 yılına kadar çeşitli kadro değişiklikleriyle tam 14 adet stüdyo albümü, verdikleri bir dünya konserden çıkan 3 tane konser albümü, 4 DVD ve onlarca düet.

Son olarak “U.D.O. Live in Sofia” (2012) ile Bulagaristan’ı salladı bu yorgun savaşçı. İçinde Accept yıllarından heavy metal tarihine damgasını şiddetle vurmuş parçalardan oluşan mükemmel bir konser. Ne mutlu ki bize bu konser DVD / Blue – Ray formatlarında piyasada. Tam bir arşivlik. Udo Dirkschneider (vokal), Stefan Kaufmann (gitar), Igor Gianola (gitar), Fitty Wienhold (bas), Francesco Jovino (davul)

Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA ve Google tarafından korunmaktadır Gizlilik Politikası ve Kullanım Şartları uygula.